banner72

Sütlüoğlu, Organik Gübreyi Teşvik Edeceğiz!

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, bölgede organik tarım için organik gübreyi teşvik edeceklerini söyledi.

Sütlüoğlu, Organik Gübreyi Teşvik Edeceğiz!
Sütlüoğlu, İkizdere ilçesinde düzenlenen toplantıda vatandaşları organik çay tarımı hakkında bilgi verdi.

Dünyada üzerine kar yağan tek çayın Türk çayı olduğunu ifade eden Sütlüoğlu, "Yıllardır daha fazla verim almak amacıyla kullanılan kimyasal gübreler toprağımızı maalesef öldürdü. Bitki örtüsü ve pınar sularımız kalitesi bozuldu. Sularımızı içemiyoruz. Biz Türk çayında kimyasal hiçbir ilaç kullanmıyoruz. Toprağımızı öldüren kimyasal gübreyi kullanmamak istiyoruz ve projeler hazırlıyoruz" dedi.

Bölgede organik tarım için organik gübreyi teşvik edeceklerini belirten Sütlüoğlu, "Bölgede üretilen sadece çay değil her türlü sebze ve meyvemizde eski koku ve tat yok, lezzet yok. Niye yok- Kimyasal gübrelerin suya karışması ve toprağın özünü öldürmesi nedeniyle yok. Bölgemizde toprağımızı kurtarmak için yola çıktık. Üreticilerimizden destek bekliyoruz. Organik çay 3 yıl sonra ancak elde edilecek. Bu süreçte üreticimiz kesinlikle mağdur olmayacak. Organik çaya geçildiğinde çay üretimi yüzde 15-20 arasında belki düşebilir ama Çaykur olarak bunu telafi edeceğiz. Dahası biz organik çaya geçtiğimizde elinizdeki çayın tamamını alacağız" diye konuştu.

Sütlüoğlu, daha sonra Kaymakam Abdil Koç ve Belediye Başkanı Hasan Kösoğlu ile Gürdere köyündeki 10 dönüm hazine arazisinde incelemede bulundu. Yetkililerden bilgi alan Sütlüoğlu, "Bu araziyi Hazine'den isteyelim. Gerekli çalışmalara başlıyoruz. İnşallah organik çay fabrikasını hiç fabrikamız olmayan ikizdere'ye kavuştururuz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2013, 19:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73