Tatlıtürk Olayında Takipsizlik Kararı Bozuldu

Rıfat Tatlıtürk davasında, Dursun Ali Erbaş Güreş Eğitim Merkezi Yöneticileri hakkında açılan ihmal davası için İyidere Savcılığı'nın verdiği takipsizlik kararı Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bozuldu.

Tatlıtürk Olayında Takipsizlik Kararı Bozuldu
Rıfat Tatlıtürk davasında, Dursun Ali Erbaş Güreş Eğitim Merkezi Yöneticileri hakkında açılan ihmal davası için İyidere Savcılığı’nın verdiği takipsizlik kararı Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bozuldu.

  2 Nisan 2008 tarihinde meydana gelen olayda Rize`nin İyidere ilçesinde bulunan Dursun Ali Erbaş Güreş Okulu`nda yatılı kalan Rıfat Tatlıtürk (14) rahatsızlandıktan 13 saat sonra okul idarecileri tarafından Rize 82. Yıl Devlet Hastanesi`ne götürülmüştü. Burada yapılan müdahalenin ardından grip tanısı ile okula geri gönderilmiş, olay gecesi ağırlaşmıştı. Bunun üzerine Tatlıtürk Trabzon KTÜ Farabi Hastanesi`ne sevk edilmişti. Burada Tatlıtürk’ün beyin kanaması geçirdiği anlaşılmış ama yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.
  Rıfat Tatlıtürk’ün babası Halim Tatlıtürk oğlunun ölümünde ihmal bulunduğu gerekçesiyle okul ve doktorlar hakkında Rize Sulh Ceza Mahkemesi`nde dava açmıştı. Dava sürerken, Tatlıtürk’ün ölümünden önce darp edildiği iddiaları üzerine 24 Eylül 2010 tarihinde mezarı açılarak kafatası alınıp, incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Yedi ay sonra 18 Nisan 2010 tarihinde İstanbul Adli Tıp Kurumu iddia ile ilgili incelemelerini tamamlayarak 2011 yılı 1473 karar numarası ile “kişinin ölümünün künt kafa travmasına bağlı epidural kanama ve gelişen komplikasyonlardan ileri geldiği oy birliği ile mütalaa olunur” hükmüne karar verildi. Rapor ile Tatlıtürk’ün başına aldığı bir darbe sonucu geçirdiği beyin kanaması sonucu öldüğü kesinlik kazanmıştı.
  Baba Tatlıtürk İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun verdiği karar üzerine İyidere Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak okul yöneticileri hakkında ihmal davası açmıştı. İyidere Cumhuriyet Savcılığı, önceden konuyla ilgili incelemelerin yapılıp ihmal bulunmadığı gerekçesiyle konuyla ilgili takipsizlik kararı vermişti. Hukuk mücadelesinde yılmayan baba Tatlıtürk bu kez bir üst mahkeme olan Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak alınan karara itiraz etti. Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi geçtiğimiz gün aldığı kararla İyidere Cumhuriyet Savcılığı’nın aldığı takipsizlik kararını bozarak okul yöneticileri hakkında ihmal davası açılmasına karar verdi. Önümüzdeki günlerde okul yöneticileri hakkında ihmal davası açılması bekleniyor.
Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2012, 23:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER