Tavukları köye bırakılan köpekler mi parçaladı?

Rize`de bir vatandaş, belediyenin köylerine bıraktığını iddia ettiği sokak köpeklerinin 87 tavuğunu telef ettiğini öne sürerek şikayette bulundu.

Tavukları köye bırakılan köpekler mi parçaladı?

Rize`de Mehmet Koçoğlu isimli vatandaş, belediyenin köylerine bıraktığını iddia ettiği sokak köpeklerinin 87 tavuğunu telef ettiğini öne sürerek, aralarında Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da bulunduğu birimlere şikâyetlerde bulundu. ‘Panter Emel’ lakabı ile tanınan hayvan hakları savunucusu Emel Yıldız’ın da devreye girdiği ve Rize Belediyesi aleyhinde sosyal medya üzerinden kampanya başlatıldığı belirtildi. Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ise böyle bir uygulamalarının olmadığını belirterek suçlamaları reddetti.

Yemişlik Köyü’nde oturan Çaykur işçisi Mehmet Koçoğlu, evinin yakınlarında tavuk çiftliği kurdu. 150’ye yakın tavuk besleyen Koçoğlu, bu sabah tavuklarını yemlemek için geldiği çiftliğinde 87 tavuğun telef olduğunu gördü. Tavukları çevrede dolaşan başıboş köpeklerin telef ettiğini öne süren Koçoğlu, köpekleri şehirden toplayarak köye bıraktığını iddia ettiği Rize Belediyesi’ni, Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Rize Valiliği ile Hayvan Hakları Federasyonu’na başvurarak şikâyet etti. Rize Valiliği konuyla ilgili inceleme başlattı.

Rize Belediyesi’nin başıboş dolaşan köpekleri toplayarak köylerine bıraktığını öne süren Koçoğlu, "Köpekler 87 tavuğumu katletti. Bu hayvanların kendi başına köye gelme şansı yok. Bize ulaşması için 3–4 köy geçmeleri lazım. Bizim köyümüzde daha önce hiç köpek olmazdı. Son aylarda köy köpekten geçilmiyor. Sadece benim değil, komşularımın tavukları da aynı şekilde telef oldu. 500’e yakın tavuk telef edildi. Köpeklerin toplatılmasını istiyoruz." dedi.

Köy sakinlerinden Mehmet Ali Çap da, köpeklerin 10 tavuğunu telef ettiğini ileri sürerek, "Başka köylülerin tavuklarını da köpekler yedi. Daha önce köyümüzde köpek olmazdı. Şimdi kimden şikâyetçi olalım?" diyerek tepkisini dile getirdi.

‘PANTER EMEL’ DEVREDE

Bu arada benzer olaylarla ilgili öfkeli çıkışları nedeniyle ‘Panter Emel’ olarak tanınan hayvan hakları savunucusu Emel Yıldız da devreye girdi. Mehmet Koçoğlu ile telefonla görüşen Yıldız, sorunla yakından ilgileneceğini, ilgilileri uyaracağını, gerekirse de Rize’ye gelerek konuyu takip edeceğini söyledi.

Sosyal medya üzerinden Rize Belediyesi aleyhinde kampanya başlatan Hayvan Hakları Federasyonu’nun Temsilcisi Berna Özüdoğru da, Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurarak, hayvanların toplatılıp köylere bırakılması sonucu vatandaşın sahipli hayvanlarının zarar görmesine sebebiyet verildiği gerekçesiyle Rize Belediyesi’nin suç işlediğini öne sürerek, cezalandırılmasını istedi.

"BÖYLE BİR UYGULAMAMIZ YOK"

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ise, köpek hayvanlarının rehabilite edilmesi yönünde bazı çalışmaları olduğunu ancak, sokak hayvanlarının toplatılarak farklı bölgelere bırakılması yönünde uygulamaları olmadığını söyledi.
Bakırcı, "Bu iddia o kişiye aittir. Biz köpek toplatmıyoruz, başka yerlere de bırakmıyoruz" dedi. Bakırcı, ‘Panter Emel’i de İstanbul’da Beyoğlu Belediye Başkan Yardımcılığı yaptığı dönemden iyi tanıdığını belirterek, "Rize’ye gelecekse, ona bir yemek ısmarlarım" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2012, 19:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER