banner72

Tek Ziynet Eşyasını Bağışladı

Rize`nin Fındıklı ilçesinde bir bayan, Pakistan`da meydana gelen sel ve heyelanların ardından ciddi zararlar gören afetzedeler için başlatılan yardım kampanyasına tek altın takısı olan küpelerini bağışladı.

Tek Ziynet Eşyasını Bağışladı
Rizeli bayan, küpelerini Pakistanlı afetzedelere bağışladı.

Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Rize Kuyumcular Derneği Başkanı Abdurrahman Serdar ile makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, Pakistan`da bir süre önce muson yağmurları sonucu yaşanan afet nedeniyle ülke genelinde olduğu gibi Rize`de de yardım kampanyası başlatıldığını belirtti.

Yardım kampanyası kapsamında bugüne kadar 800 bin lira yardım toplandığını bildiren Hacımüftüoğlu, ayrıca ildeki dernekler ve diğer sivil toplum kuruluşlarının da 400 bin lira civarında yardım yaptıklarını, böylece ilde toplanan yardımın 1 milyon 200 bin lirayı bulduğunu söyledi.

Kampanyada okullara öğrenci velilerine verilmek üzere yardım zarfları gönderdiklerini dile getiren Hacımüftüoğlu, ``Fındıklı ilçesinde bu şekilde gönderilen bir zarfa bir veli, verecek başka bir şeyi olmadığını belirterek, küpelerini koydu. Adının açıklanmasını istemeyen bu hemşerimizin yaptığı davranış, bizleri oldukça duygulandırdı. Bu hemşerimiz, kendisinde alyansından başka altın olmadığını da belirtti. Kurtuluş Savaşı sırasında Hindistan ve Pakistanlı kardeşlerimiz bileziklerini, küpelerini Anadolu`daki mücadeleye bağışlamışlardı. Aradan 90 yıl geçtikten sonra ilimizden benzer bir davranış gösterilmesi, takdire şayan bir davranıştır. Böyle bir ilin valisi olmaktan son derece mutluyum`` dedi.

Rize Kuyumcular Derneği Başkanı Abdurrahman Serdar da küpelerin eriyip yok olmasına gönülleri razı olmadıkları için değerinin çok daha fazlasını vererek küpeleri satın aldıklarını kaydederek, ``Bu davranışa, küpelere maddi değer biçilemez. Ancak temsili olarak değerinin 20 katını vererek küpeleri alıp saklamayı teklif ettiler. Kendilerine de teşekkür ediyorum`` diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2010, 19:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73