banner72

TEMA`dan Kaçkarlar için çağrı

TEMA Vakfı Rize İl Temsilcisi Nevzat Özer, Kaçkar Dağlarının olağanüstü tür çeşitliliğinin ve genetik zenginliğinin, hidroelektrik santrali (HES) projeleri ile madencilik faaliyetlerinin tehdidi altına girdiğini savundu. Özer, "Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü" nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, TEMA`nın "Kaçkarlar Senin Sahip Çık, Koruyarak Kalkınmak Mümkün" sloganı ile bir kampanya başlattığını belirtti.

TEMA`dan Kaçkarlar için çağrı
Kampanya ile herkesin doğal yaşlı ormanları, bitki çeşitliliği, yaban hayatı, görsel güzelliği ve bozulmamış bütüncül doğası ile Kaçkarlar`a sahip çıkmaya çağrıldığını vurgulayan Özer, şunları kaydetti: "Türkiye`nin keşfedilmemiş cenneti Kaçkarlar`da insanlar, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, vaşak, su samuru, 200 kelebek, 118 kuş türü ile 22 sürüngen ve amfibi ile birlikte zaman zaman küçük çatışmalar olsa da yüzyıllardır uyum içinde yaşıyor. Avrupa-Sibirya ve İran-Turan bitki coğrafyalarının kesişim noktası olan Kaçkar Dağları,Türkiye`de Akdeniz, Karadeniz ve Bozkır bitki türlerinin hepsinin birada görülebildiği neredeyse tek yerdir.

Tespit edilen 200 kelebek türü ile 27 Avrupa
ülkesinin toplamından daha fazla varlığa sahiptir. Ancak, Kaçkar Dağlarının olağanüstü tür çeşitliliği ve genetik zenginliği, HES projeleri ve madencilik faaliyetlerinin tehdidi altına girmiştir. Kaçkar Dağlarının kuzeye bakan yamaçlarındaki Fırtına,Hemşin,Çağlayan, Arılı gibi çok sayıda vadideki bu tehdide, güney yamaçlarında Yusufeli ve Altıparmak`ta yapılmak istenen 30`un üzerindeki HES projesi eklenmiştir. "
Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2011, 21:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73