banner72

Temel Kotil Kariyer Günleri'nde

THY Genel Müdürü Temel Kotil, ''Bir Türk markası dünyada en iyi olabilir mi? Bal gibi olur.'' dedi.

Temel Kotil Kariyer Günleri'nde

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, ''Hedefimize, Avrupa'nın en büyük hava yolu şirketi olmayı koyduk. Bir Türk markası dünyada en iyi olabilir mi, bal gibi olur'' dedi. Genel Müdür Kotil, "Şirkete 2003 yılında geldim. Geldiğim zaman tekel idi. Birkaç ay sonra çok el oldu. Beraberinde rekabeti getirdi fiyatlar düştü" diye konuştu.

Kotil, Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde 2023 Genç Girişimciler Platformu tarafından düzenlenen ''Kariyer Günleri'' konferansında konuşma yaptı.

Türkiye'nin önemli bir gençlik potansiyeli olduğunu belirten Kotil, ''Türkiye'nin genç girişimcilere ihtiyacı var. Bunun için uykusuz kalmak, çalışmak, çok yorulmak, ne gerekiyorsa yapmaları lazım. Her yerde gençlik çok önemli. THY'nin filosu çok genç. Bizim filomuz 6,5 yaşında. Personeli de çok genç. Şirketlerdeki en yaşlı yönetici benim. Hepsi ortalama 25 yaşında gencecik, zehir gibi arkadaşlar. Korkuları yok. Biz sadece uçakları ile değil çalışanları ile genç bir hava yoluyuz. Yaşasın gençlik'' diye konuştu.

temel-kotil.jpg

3.20110507193050..jpg

Avrupa'nın havacılıkta yıllık 150 milyar dolar ciro yaptığını anlatan Kotil, şöyle devam etti: ''THY ise 1,5 milyar dolar ciro yapıyor. Bu yıl 2,5 milyar dolara geleceğiz. Ancak ihtiyacımız olan daha fazlası. Malınızı satmak istiyorsanız kaliteli olmak zorundasınız. Avrupa'nın pazar payında en büyük dördüncü şirketiyiz. Geçen yıl Avrupa'da kriz nedeniyle üçüncü olduk. Kriz azalınca bize yaklaştılar. Ancak hedefimize, Avrupa'nın en büyük hava yolu şirketi olmayı koyduk. Avrupa'nın en büyüğü olunca zaten dünyanın en büyük hava yolu markası oluyorsunuz. Bir Türk markası dünyada en iyi olabilir mi, bal gibi olur.''

Kotil, ''Bir deli kuyuya taş atınca, çıkarmak için başka bir deliye ihtiyaç var'' diyerek şunları kaydetti: ''2006 yılında 4 ay içerisinde 24 ayrı noktaya yeni uçuş başlattık. Gazeteciler, herkes bizi çok eleştirdi. Bunu sadece o dönemde THY yaptı. Türkiye bir köprüdür. Bir ucunda batı, diğerinde doğu kültürü var. Türkiye köprü olduğu için iyi para kazandık. Şu anda haftada 190 noktaya 6 bin uçuş yapıyoruz. Transfer yolcu uygulamasında çok önemli iş başardık. THY'nin başarısı köprü kurmasından geçiyor. THY'nin her 100 yolcusundan 35'i transfer yolcusu. Dünyada kapsama alanında sekizinci sıradayız. Bir ucu Tokyo-Osaka, diğer ucu ABD-Los Angeles. Pasifik'in kapısı. Bir Pasifik'e uçmuyoruz. Çünkü orada insan yok, olsa uçardık.''

01.20110507195433..jpg

Temel Kotil, Türkiye'nin yakın zamanda kendi uçağını da yapacağını, bunun için 2 milyar dolara ve 10 bin mühendis iş gücüne ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Avrupa ile Ortadoğu arasında hava köprüsü oluşturduklarını ifade eden Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, "Türkiye kendi uçağını yapacak. 2 milyar dolar, 10 bin mühendis. Gelsin beraberinde istihdam" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'kendi uçağımızı yapacağız' sözlerini hatırlatan Kotil, "Türkiye kendi uçağını yapacak. 2 milyar dolar, 10 bin mühendis. Gelsin beraberinde istihdam" dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2011, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73