banner72

Turistler Rize'de 2.5 Gün Kalıyor

Ziyaretçilerine kuş gözlemciliğinden yamaç paraşütüne, doğa yürüyüşünden raftinge kadar pek çok alternatif sunan Rize'ye olan ilgi her geçen yıl artıyor.

Turistler Rize'de 2.5 Gün Kalıyor

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, yaptığı açıklamada, Rize'nin turizmde güzel bir sezonu geride bırakmak üzere olduğunu belirterek, ''Yaz sezonunda Ramazan öncesinde ciddi bir yoğunluk yaşadık. Özellikle Ayder ve İkizdere'deki termal otelde yüzde 100 doluluk yakalandı. Ramazanın başlaması ile kısmi bir

Rize'de alternatifler arayanların son yıllardaki uğrak yeri olduğunu vurgulayan Hocaoğlu, ''Rize'de kuş gözlemciliğinden yamaç paraşütüne, bitki gözlemciliğinden doğa yürüyüşüne, raftinge kadar pek çok alternatif bulmak mümkün. Doğada yapılabilecek bütün aktiviteler Rize'de bulunabilir. Ziyaretçiler, doğa ile iç içe mekanlarda, doğanın tüm imkanlarını kullanarak güzel bir tatil yapabilirler. Bu, dünyada turizmdeki trend değişikliğinin getirdiği bir sonuç. İnsanlar deniz, kum, güneş tatilinin dışında farklı arayışlara giriyor'' diye konuştu.

Dünya turizm sektörünün, turizmin keşfetmeye dönük tarafına doğru kaydığını dile getiren Hocaoğlu, ''Bu yıl özellikle Ortadoğu ülkelerinden gelen turist sayısında birkaç kat artış oldu. Yeşil bir doğa oldukça ilgilerini çekiyor. Bulundukları coğrafyayı dikkate alırsak, coğrafyamız onlara çok ilginç ve güzel geliyor. Benzer kültürler içinde yaşamamız da ülkemize gelmelerinde etkili oluyor'' diye konuştu.

Rize'de termal tesisler bulunmasının önemli avantaj olduğunu vurgulayan Hocaoğlu, ''Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kaplıca olan tek il Rize. Doğada yapılabilecek aktivitelerin yanında termal turizm de olması ilimize ciddi avantaj sağlıyor. Ayder Yaylası'ndaki termal tesislerin yanı sıra 2 yıl önce İkizdere ilçesinde açılan RİDOS termal tesisler de ilimize önemli katkı sağladı. Önümüzdeki yıllarda ilimize ilgi daha da artacaktır. İkizdere Vadisi'nde yaylalarda butik otellerin de devreye girmesi ile Rize'de turizm daha da gelişecektir'' diye konuştu.

Hocaoğlu, ilde termal tesislerin bulunduğu alanların dışında en fazla ilgi çeken yerlerden birisinin de Zil Kale'nin bulunduğu Çat Vadisi olduğunu kaydederek, bölgede sivil mimarinin, kemer köprülerin, şelalelerin görülebildiğini söyledi. 
    
-''YENİ FAALİYETLER KALIŞ SÜRESİNİ ARTIRACAK''- 
    
Rize'ye gelen turistin kalma süresinin de sürekli arttığını kaydeden Hocaoğlu, şöyle dedi:

''Şu anda ilimize gelen turistlerin ortalama kalma süreleri 2.5 gün civarında. Yeni fırsatlar sunarak bu süreyi daha da uzatabiliriz. İkizdere Vadisi, Petran, Çağrankaya, Anzer yaylalarının bulunduğu bölgede hayata geçecek faaliyetlerle kalış süresi de artacaktır. Geçen yıl ilimizi 50 bini yabancı toplam 495 bin civarında turist ziyaret etmişti. Bu yıl da geçen yılki rakamların biraz daha üzerine çıkacağımızı tahmin ediyoruz. İlimize ABD, Almanya, İngiltere, Güney Kore gibi pek çok ülkeden ziyaretçi geliyor. Yurt içinden de her ilden ziyaretçimiz var. İl dışında yaşayan Rizeliler de tatillerini Rize'de geçirmeye başladı. Bu da Rize'nin turizmde ilgi odağı olmasında önemli rol oynadı.''

Çamlıhemşin Ayder Çevre ve Turizm Derneği Başkanı Ömer Altun ise, bu yıl çok iyi bir sezon geçirdiklerini belirterek, ''Bu yıl özellikle Arap turistler ilimize oldukça ilgi gösterdi. Ayder artık her mevsim bir başka güzel oluyor. Her mevsim farklı bir güzelliği olan Ayder'de sonbaharda da her renk tonu görülebiliyor'' dedi.

Geçen yıl kış mevsiminin de iyi geçtiğini kaydeden Altun, bu yıl da kış mevsiminden umutlu olduklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2010, 20:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73