banner72

Türkiye'nin En Uzun Tüneli Ovit'e

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın Rize mitinginde, yapılacağını müjdelediği Ovit Tüneli`nin Türkiye`nin en uzun tüneli olacağını söyledi.

Türkiye'nin En Uzun Tüneli Ovit'e
Yazıcı, Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneğinde düzenlediği basın toplantısında Rize gündemini yakından ilgilendiren konulara açıklık getirdi. Yazıcı, 40 yıldır bölgenin gündeminde olan Erzurum -İspir karayolu ve Ovit tüneli ile ilgili ilk defa Başbakan Erdoğan`ın konuştuğunu belirterek, "Bugüne kadar konu ile ilgili çok konuşan siyasetçiler oldu. Ama bir adım ilerlemek mümkün olmadı. Bu konuda hazırlıklar Karayolları ve diğer ilgili birimler tarafından sürdürülüyor. Başbakanımız Ovit tünelinin gerçekleştirileceğini vurguladı. Bu konu ile ilgili projeler bitmek üzere. Büyük bir aksilik olmazsa bu yıl içinde ihale süreçleri tamamlanmış olacak. Ovit, 14 bin 7600 metre ile Türkiye`nin en uzun tüneli olacak. Tünelin gerçekleşmesi halinde Rize`nin ticareti ivme kazanacak" dedi.

Bölgenin en önemli geçim kaynağı olan çay üretimi ile destekleme fiyatı konusunda yaşanan sıkıntıların olduğunu, geç açıklanmasından dolayı 60 bin dolayında üreticinin beklenti içinde olduğunu anlatan Yazıcı, "Bunun çalışması daha önce yapıldı ve sorun çözüldü. Başbakanımız da açıkladı. Eksik üründen kaynaklanan, üreticinin beklediği parasal değer 26 milyon lira civarında idi. Dün ödemeler çay üreticilerin hesaplarına aktarıldı. 2011 yılı yaş çay kampanyası başladı. ÇAYKUR`un günde 6 bin ton yaş çay işleme kapasitesi var. Çayda kota dekar başına 10 kilogram arttırılarak 350 kilograma çıkarıldı. " diye konuştu.

ÇAYKUR ÖZELEŞTİRİLMEYECEK

Bakan Yazıcı, çayla ilgili en önemli konulardan birisinin de çay bahçelerinin fiili olarak olduğu halde resmi olarak yazım dışı kalması konusu olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi: "Bu sorunun çözümü için ÇAYKUR çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. Fazla sürmeden konuyu çözmüş olacağız. 2011 yılı ile ilgili destekleme kararnamesi de hazırlanıyor. Zamanlama itibariyle üreticinin müşkülatına yol açmadan çıkartılacak ve geçen yıl yaşanan sorunları yaşamayacağız. Bunda da bir sınırlama olmayacak. Çay üreticilerimizi korumak görevimiz. Çok konuşulan konulardan birisi ÇAYKUR`un özelleştirilmesi idi. Muhalefetin beyanları oluyor. Çay bölgenin en önemli geçim kaynağı. ÇAYKUR Özelleştirme ile ilgili herhangi bir statüye tabi tutulmayacak, durumu devam edecek. Özelleştirme ilgili kurumlar Özelleştirme İdaresine bağlanır. Ama ÇAYKUR Özelleştirme İdaresine değil Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı.
Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2011, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73