banner72

Ufuk Bebeğin Yaşam Mücadelesi

Çoruh Elektrik Dağıtım (ÇEAŞ) Rize Müdürlüğü tarafından yapılan elektrik kesintisi, 14 aylık Ufuk bebeğin hayatını tehlikeye sokunca, ÇEAŞ tarafından eve jeneratör kuruldu.

Ufuk Bebeğin Yaşam Mücadelesi

Rize'nin Çaykent beldesinde enerji hatlarındaki bakım onarım ve yenileme çalışmalarından dolayı elektrikler kesildi. Elektrik kesilince karaciğer yetmezliği yüzünden elektrikli cihaza bağlı hayata tutunan 14 aylık Ufuk Ocak'ın hayatı tehlikeye girdi. Çocuğun ailesi durumu ÇEAŞ'a bildirdi. ÇEAŞ yetkilileri zaman kaybetmeden çocuğun evine jeneratör kurarak cihazın yeniden çalışmasını sağladı. Ufuk'un evinde olası elektrik kesintilerine karşı bir jeneratör bulunduğu ancak ÇEAŞ'ın elektrikleri kesmesi ile evdeki jeneratörün de arıza yaptığı belirtildi.

Hasan ve Yasemin Ocak çiftinin 6.5 aylık olarak dünyaya gelen bebekleri Ufuk, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi'nde gördüğü karaciğer yetmezliği tedavisinin ardından bir süredir cihaza bağlı yaşıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan anne Yasemin Ocak, Ufuk'un karaciğeri gelişmediği için cihazlara bağlı yaşadığını belirterek "Sürekli ciğerinin temizlenmesi ve cihazlarla bakımının yapılması gerekiyor. Elektrikler kesilince bugün 40 dakika cihazları kullanamadık. Biraz daha geç kalınsaydı oğlumu kaybedebilirdik'' dedi.

ocak-d.jpg

Ufuk için sürekli oksijen tüpü bulundurduklarını vurgulayan anne Yasemin Ocak, şöyle konuştu: ''Oksijen tüpü ile hava verebiliyoruz. Oksijen tüpümüz olmasa Ufuk'u beş dakika içerisinde kaybedebilirdik. Ancak, ciğerlerini elektrikli cihazlar olmayınca temizleyemiyoruz. Allah'tan çok erken müdahale edilerek Ufuk'un hayatını kurtardık. Herkese teşekkür ediyoruz.''

Dede Halil Ocak ise Ufuk için eve jeneratör yaptırdıklarını vurgulayarak şunları söyledi: ''Elektrik kesilince jeneratör devreye girmedi. Jeneratörde arıza oldu. Bütün aksilikler üst üste geldi. Biz de ne yapacağımızı şaşırdık. Yetkililerden yardım istedik. Ufuk'un hayatı elektronik cihazlara bağlı. Bu kadar erken müdahale edilmeseydi torunumu kaybedebilirdik. Yetkililere teşekkür ediyoruz.''

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2011, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73