banner72

Üreticiye, Mayıs Çayı Müjdesi

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Mayıs ayı içerisinde Çaykur`a çay satacak üreticilerin yaş çay bedellerini Haziran ayı başında alacaklarını söyledi.

Üreticiye, Mayıs Çayı Müjdesi
Çaykur Genel Müdürü Sütlüoğlu yaptığı açıklamada, Çaykur’un Mayıs ayı yaş çay alımlarında, yaş çay bedellerini  bu güne kadar gerçekleştirilemeyen bir hızla Haziran ayı başında ödeyeceklerini açıkladı.

Sütlüoğlu açıklamasında, bu sezon tüm bölgelerde yaş çay bitkisinin aynı anda toplama olgunluğuna ulaşacağını belirterek üreticilerden bahçelerine erken girmelerini istedi. Sütlüoğlu, “20 Mayıs tarihinde yaş çay alım kampanyasını başlattık. Tüm fabrikalarımız çayını vermek isteyen müstahsilin ürününü almaktadır. Havaların mevsim normallerinin aksine soğuk gitmesi nedeniyle çay bitkisini halen tazedir. Toplanma olgunluğuna gelen çaylarda var. Vatandaşımızın tarlasına erken müstahsilin lehinedir. Müstahsili rahatlatacaktır. Biz Çaykur olarak tüm fabrikalarımızda ki 6 bin 600 pik kapasiteye ulaşıncaya kadar müstahsilin getirdiği çayı alacağız. Bu hem müstahsil hem de bizim açımızdan bir rahatlamadır.”dedi.

Sütlüoğlu Mayıs ayı içerisinde çaylarını satacak üreticilerin paralarını hiç olmadığı kadar erken alacaklarını belirterek, “Çay üretilen tüm bölgelerde çay aynı hasat olgunluğundadır. Bu sezon yaş çay bölgelere oranla kademeli olarak değil de aynı anda hasat olgunluğuna ulaşacak. Müstahsil hızlı bir şekilde çay tarlasına girdiğinde müstahsil çayını daha uzun sürede vermesini sağlayacak. Bu nedenle önceden çay tarlasına giren müstahsil ilerleyen günlerde daha rahat olacak. Mayıs ayı içerisinde çay tarlasına giren müstahsillerin bize vermiş oldukları çaylarının parasını Haziran ayının başında ödeyeceğiz. Bununla ilgili gerekli finans çalışmalarını yaptık. Haziran ayının başında hızlı bir şekilde bordolar hazırlanarak ödemeler rekor bir hızla gerçekleştirilecektir.”dedi.

Sütlüoğlu, kaçak tabir edilen ruhsatsız çay bahçelerinin ruhsatlandırılacağını açıklayarak, “Kaçak olarak tabir edilen ruhsatsız çaylık alanların ruhsata bağlanması için bir çalışma başlattık. İnşallah biz bu çalışmayı sonlandırarak müstahsilin ruhsatsız çay alanı sorununu halletmiş olacağız. Bu şekilde çay bahçeleri ile ilgili de geniş bir envanter hazırlamış olacağız.”dedi.

ÇAYKUR ÖZELLEŞMEYECEK
Sütlüoğlu yaş çay alımlarının sürdüğünü belirterek, “Şu ana kadar Arhavi, Camidağı, Fındıklı ve Hopa fabrikalarımız bir miktar çay aldılar. Toplam 98 ton civarında bir çay alımı yapıldı. Yarından itibaren tüm alım yerlerimizi açmış olacağız. Tüm üreticilerimiz topladıkları çaylarını bize teslim edebilecekler.”dedi.

Sütlüoğlu açıklamasında Çaykur’un kesinlikle özelleştirilmeyeceğini vurgulayarak, “Sayın Başbakanımız bana bu görevi tebliğ ettiği zaman Çaykur’un özelleştirilmesi meselesini kendisi ile görüştük. Sayın Başbakanımız Çaykur’un özelleştirilmesine kesinlikle karşıdır. Çaykur’un özelleştirilmesi halinde bölgede ciddi sıkıntıların doğacağı kanaatindedir. Bende aynı kanaati taşıyoruz. Özelleştirilmesine bende karşıyım. Eğer Çaykur’un özelleştirilmesi söz konusu olsaydı ben bu görevi kabul etmesin. Çaykur’un özelleştirilmesi şu anda kesinlikle söz konusu değildir. Bu konuda kimsenin endişesi olmasın”dedi.
Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2011, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73