banner72

Usame Bin Ladin öldürüldü !

El Kaide Lideri Usame Bin Ladin, ABD güçlerinin düzenlediği operasyon sonucu Pakistan'ın Başkenti İslamabad'da bir evde öldürüldü. ABD Başkanı Barack Obama, Bin Ladin'in cesedinin Amerikalı yetkililerin elinde olduğunu açıkladı ve "Adalet yerini buldu" dedi

Usame Bin Ladin öldürüldü !

11 Eylül saldırıları sonrasında ABD'nin bir numaralı hedefi haline gelen El Kaide lideri Usame Bin Ladin Pakistan'da yapılan bir operasyonla öldürüldü. ABD Başkanı Barack Obama yaptığı açıklamada Usame Bin Ladin'in öldüğünü doğruladı. Obama istihbarat çalışmalarının yıllardır sürdüğünü belirtti.

Obama şunları söyledi: "Operasyonda hiçbir ABD'linin burnu bile kanamadı. El Kaide pek çok ülkede sayısız Müslüman'ın da canına kıydı. Pakistan'ın içinde de gerekirse harekete geçeceğimizi söylemiştik. Pakistan'la ortak istihbarat çalışmaları Bin Ladin'in nerede olduğunu bulmamızda büyük faydaları oldu. Bin Ladin'in öldürüldüğü bir günün kendileri için de tarihi olduğu konusunda hemfikirler. ABD'ler bu operasyonu gerçekleştirenlere teşekkür ediyorlar. 11 Eylül'den sonra her şeye rağmen yeniden inşa etmemiş olmamız, bizim açısından en büyük başarıdır."

Bin Ladin'in cesedi ABD'li yetkililerin elinde bulunuyor.

13316501.jpgİŞTE BİN LADİN'İN CESEDİ

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Pakistan'ın başkenti İslamabad yakınlarında Abbatabat'taki karargahında öldürüldüğünü açıkladığı Usame bin Ladin'in cesedinin fotoğrafı yayımlandı.

Express TV tarafından yayımlanan fotoğrafta Bin Ladin'in yüzünün büyük bölümünün parçalandığı görülüyor.

BASKININ AYRINTILARI ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLADI

Amerikan AP ajansı, Pakistanlı ve ABD’li yetkililere dayanarak, Usame bin Ladin’in Pakistan’ın başkenti İslamabad’ın kuzeyindeki bir bölgede bulunan büyük bir evdeyken helikopterle düzenlenen baskında öldürüldüğünü duyurdu.

Ajansın haberine göre, Pakistanlı istihbarat yetkilisi, evin bulunduğu İslamabad’ın yaklaşık 100 kilometre kuzeyindeki Bilal bölgesine dört helikopterle baskın düzenlendiğini, helikopterlerden birinin yerden açıldığı sanılan ateşle vurulduğunu anlattı.

Pakistanlı yetkili, helikopterlerin ülkenin kuzeyindeki bir hava üssünden havalandığını kaydetti. Amerikalı bir yetkili de baskının İslamabad yakınındaki büyük bir eve düzenlendiğini belirtti. ABD Başkanı Barack Obama, Bin Ladin’in öldürüldüğünü ilan ederken askeri operasyonun dün düzenlendiğini bildirmişti.

Öte yandan AP ajansı, Bin Ladin’in İslamabad yakınlarında öldürülmesinin, şimdiye kadar nasıl yakalanamadığı ve ne kadar süredir orada bulunduğu sorularını gündeme getireceğine dikkat çekti. Bugüne kadar ABD istihbaratının, Bin Ladin’in hep Pakistan ve Afganistan arasındaki sınırda kanunların uygulanamadığı bölgede saklandığını düşündüğü belirtiliyordu.

İKİZ KULELERE SALDIRININ SORUMLUSU OLARAK GÖSTERİLİYORDU

Dünyanın en çok aranan isimlerinden birisi olan el Kaide lideri Usame bin Ladin, ABD'ye yönelik çok sayıda saldırının sorumlusu olarak gösteriliyordu. Bin Ladin'in ABD'ye yönelik en ağır saldırısı 11 Eylül 2001'de oldu. Dünya Ticaret Merkezi kulelerine ve Pentagon'a uçakla düzenlenen saldırılarda yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetti.

Bin Ladin'in bu tarihten bu yana Pakistan ve Afganistan sınırında saklandığı düşünülüyordu. 2001 yılında başlayan ABD'nin Afganistan operasyonuyla iktidarı kaybeden Taliban'ın bin Ladin'in gizlenmesine yardımcı olduğu belirtiliyor. Milyarder Suudi bir işadamının oğlu olan bin Ladin için ABD 11 Eylül'den sonra küresel bir insan avı başlattı. 2007 yılında Amerikan Senatosu, öldürülmesi ya da yakalanması için konulan ödülü iki katına çıkararak 50 milyon dolara yükseltti.

Bin Ladin, Yemen kökenli babası Muhammed bin Ladin'in 50 çocuğundan 17'cisi olarak 1957 yılında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da dünyaya geldi.

ABD ÖNCE DESTEKLEDİ, SONRA VURDU

Bin Ladin, Afganistan'ın Sovyetler Birliği işgali sırasında CIA desteğiyle işgale karşı mücadele eden en önemli gruplardan birisinin lideri olarak biliniyor.

Sovyetlerin, ABD ve Pakistan destekli mücahitlerle mücadeleyi kaybederek, Afganistan'dan çekilmelerinin ardından bin Ladin ve Taliban'ın ABD'ye karşı cephe aldığı belirtiliyor. 11 Eylül sonrası da bin Ladin ailesi ile dönemin ABD Başkanı George W. Bush ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney arasında ticari işbirliğinin bulunduğu ortaya çıkmıştı.

LADİN'İ YAKALAMAK ABD'YE PAHALIYA MAL OLDU

11 Eylül saldırılarının ardından Usame Bin Ladin’i ele geçirmek için başlatılan Afganistan savaşı, ABD’ye pahalıya patladı. Günlük maliyeti yaklaşık 300 milyon dolara gelen Afganistan savaşının toplam maliyeti, 2011 mali yılı da hesaba katılarak 455.4 milyar doları bulmuş durumda. ABD, 11 Eylül'ün ardından "Terörle Savaş" adı altında önce Afganistan'a, sonra da Irak'a girdi.

ABD, Afganistan’da düzenlediği operasyonlarda 1,420 askerini kaybetti. Afganistan’ın sınır bölgelerindeki operasyonlar da katıldığında bu rakam 1,452.

Obama, Temmuz ayında Afganistan’da bulunan yaklaşık 97 bin askeri geri çekmeye başlayacak. Ancak, geri çekilme hakkındaki planın içeriği belli değilken, Pentagon’un bütçesi, 2012 sonuna kadar Afganistan’da 98 bin 250 asker bulundurulacağını öngörüyor. Pentagon, 2012 bütçesi kapsamında Afganistan’daki savaşın maliyetinin 107.3 milyar dolara düşürülmesi bekleniyor.

MİSİLLEME KORKUSU

ABD'yi dünyanın en çok aranan ismi olan el Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesinin ardından militanlarının ya da fanatiklerin saldırı düzenleyebileceği korkusu sardı. ABD'de istihbarat görevlililer ve güvençlik güçleri, cami çevrelerinde önlemleri artırırken, biyolojik ve kimyasal silahlar konusunda uzman olan özel birlikleri de göreve çağırdı.

ABD Başkanı George W. Bush'un eski özel kalem müdürü Andrew Card, ABC televizyonuna yaptığı açıklamada, "Hala var olan tehlike karşısında özellikle tetikte olmalıyız" dedi. ABD Deniz Piyadeleri bünyesindeki Kimyasal ve Biyolojik Olaylarla Mücadele Gücü, nükleer sızıntı nedeniyle bulunduğu Japonya'dan geri çağrıldı.

NEW YORK'TA ALARM

Operasyonun açıklanmasından kısa bir süre sonra New York kentinin yöneticileri polisi en üst düzey alarma geçirdi. New York Emniyet Müdürü Raymond W. Kelly, "New York kentine yönelik belirli bir saldırı tehdidi olduğu yönünde herhangi bir bilgi olmamasına rağmen, Usame bin Ladin'in öldürülmesine ilişkin haberin ardından tüm güvenlik güçleri alarma geçirildi" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ülke dışındaki misyonlara ve ABD vatandaşlarına temkinli olmaları çağrısında bulundu. Güvenlik uzmanları da özellikle uçak ve otel gibi seyahat noktalarının hedef alınabileceği uyarısı yaptı. Başkan'ın eski Ulusal Güvenlik Richard Clarke, bin Ladin'in ölümünün ABD'nin terörle savaşında bir bölümün sonu olduğunu ancak yeni bir bölüm açacağını söyledi.

ABD SOKAKLARINDA BÜYÜK SEVİNÇ

ABD Başkanı Obama’nın TSİ 06:30’da Beyaz Saray’dan yaptığı ve El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in askeri bir operasyonla öldürüldüğü haberi ABD’lileri sokaklara döktü.

Özellikle başkent Washington ve açıklamanın yapıldığı Beyaz Saray’ın önünde toplanan Amerikalılar, sevinç gösterileri yaparak ABD Başkanı’nın verdiği ölüm haberini kutluyor.

El Kaide lideri Usame Bin Ladin, Pakistan'ın başkenti İslamabad yakınlarındaki Abbatabat'taki lüks bir malikaneye düzenlenen operasyonla öldürüldü.

Bin Ladin'in öldürüldüğü evin, polis karakoluna 250 metre mesafede olduğu bildirildi. Böylece, bin Ladin'in bunca yıldır sanılanın aksine dağlarda gizli bir mağarada değil, lüks bir malikanede kaldığı ortaya çıktı. İslamabad'ın 50 kilometre kadar kuzeyindeki kompleksin beş yıl kadar önce inşa edildiği, yüksek duvarlar ve dikenli tellerle çevrili evde “dünyanın en çok aranan adamı” Bin Ladin'in ne zamandır kaldığının bilinmediği.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2011, 06:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73