banner72

Yargı Merkezi Trabzon çalıştayı

Trabzon Barosu tarafından İl Genel Meclisi Salonu'nda ''Yargı Merkezi Trabzon'' konulu çalıştay düzenlendi.

Yargı Merkezi Trabzon çalıştayı

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Trabzon'da Bölge İstinaf Mahkemesi kurulmasının şehir için son derece elzem olduğunu, bu gelişmenin Trabzon'un konumunu daha da güçlendireceğini söyledi.

Trabzon Barosu tarafından İl Genel Meclisi Salonu'nda ''Yargı Merkezi Trabzon'' konulu çalıştay düzenlendi.

Vali Kızılcık, burada yaptığı konuşmada, Anayasa'nın gereği olan yasama, yürütme ve yargının uyumlu çalışması durumunda, devletin varlık sebebi olan insana ve millete hizmetin daha iyi yapılabilme şansına sahip olunabileceğini belirterek, ''Bu anlamda sadece Doğu Karadeniz'in değil, ülkemizin göz bebeği Trabzon'u yargı merkezi haline getirebilmek önemlidir. Trabzon'un yargı merkezi olması sosyal, kültürel ve ekonomik alanlardaki sorunların çözümüne de katkı sağlayacaktır'' dedi.

Kızılcık, 4 bin yıllık geçmişi olan Trabzon'da son dönemde yaşanan ekonomik ve sosyal gelişmeyle beraber şehir merkezinde ciddi bir yoğunlaşma olduğunun görüldüğünü ifade ederek, ''Bunun sonucu olarak trafikle, gürültü kirliliğiyle karşı karşıya kalıyoruz. Sorunların giderilmesi için tüm aktörlerin, birimlerin uyumlu çalışmasının gayreti içinde olmalıyız. Ülkemizin sınırlarını aşarak Kafkas ülkelerine, Rusya'ya, İran'a kadar geniş perspektifte düşünüp, stratejik açıdan Trabzon'u önemli bir konuma oturtabiliriz'' diye konuştu.

Trabzon'un tarihi ve kültürel birikiminin yanı sıra ülkenin en eski üniversitelerinden birine sahip olduğunu bildiren Kızılcık, şöyle devam etti:

''Kentin yargı merkezi olması, vizyonumuzun ve stratejinin belirlenmesi açısından da önemlidir. Trabzon'da Bölge İstinaf Mahkemesi kurulmasının şehir için son derece elzem olduğunu, bu gelişmenin konumumuzu daha da güçlendireceğini düşünüyorum.''
Vali Kızılcık, çalıştayın, diğer alanlarda da ortak aklın oluşturulması için öncü olmasını diledi.

AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl de Adalet Bakanlığı tarafından 2007 yılında 9 ilde açılacağı ilan edilen Bölge İstinaf Mahkemeleri arasında Trabzon'un bulunmadığını anımsatarak, ''Bunlara ilave açılacak Bölge İstinaf Mahkemeleri arasında Trabzon da yer alacaktır. Herkesle el birliği yapacağız, bunu birlikte başarmaya gayret edeceğiz'' dedi.
CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi de Trabzon'a Bölge İstinaf Mahkemesi açılmasıyla ilgili birinci trenin kaçtığını belirterek, ''Açılacak olan yeni Bölge İstinaf Mahkemeleri arasında Trabzon'un yer alması kadar doğal bir şey yok.

Çalıştayın devam etmesini, bu konuda bizlere yol haritası vermesini dilerim. Gücü ne kadar organize kullanırsak o kadar başarılı oluruz'' diye konuştu.

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da Trabzon'da Bölge İstinaf Mahkemesi kurulması konusunda belediye olarak kendilerine düşün görevleri yerine getirmeye hazır olduklarını kaydetti.
Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Karaburun ise ülke genelinde kurulacak Bölge Adliye Mahkemelerinin sayısının 15 ile 21 arasında olması gerektiğini söyledi.

Bu mahkemelerin kurulacakları illere ekonomik olarak da getiri sağlayacağını ifade eden Karaburun, ''İstihdam yaratacaktır. Ekonomik potansiyel dışında hukuki bakımdan getirecekleri de var. Trabzon'da Bölge Adliye Mahkemesi kurulursa adalet daha hızlı ve erişilebilir olacak. İnsan hakları, temel hak ve özgürlükler açısından hukuki olarak önemli bir etkiye kavuşacağız. Bölge Adliye Mahkemesi çok önemli bir hukuki temel olacaktır. Marka olarak vereceği değeri hiçbir terazide tartamıyorum. Çalıştayın iyi bir yol haritası ile sonuçlanmasını umuyorum'' dedi.

Trabzon Baro Başkanı Mehmet Şentürk ise bölgede söz sahibi olan Trabzon'un bu kapsamdan ayrı düşünülemeyeceğine dikkati çekerek, ''5 yıl boyunca Trabzon'a Bölge İstinaf Mahkemesi kurulmasını istedik, söyledik. Ancak gelinen noktada gördük ki istemek yetmiyor. Artık bir araya gelerek ortak akıl oluşturmak, vizyonumuzu belirlemek durumundayız'' diye konuştu.

Çalıştay, diğer katılımcıların da konuyla ilgili düşüncelerini aktarmalarının ardından sona erdi.


Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2010, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73