banner72

Yargıda büyük bir kolaylık

Mahkeme kararlarının ve diğer adli işlemlerin SMS yoluyla ilgililerin cep telefonlarına gönderilmesi konusunda kolaylık.

Yargıda büyük bir kolaylık

Adalet Bakanlığı, mahkeme kararlarının ve diğer adli işlemlerin SMS yoluyla ilgililerin cep telefonlarına gönderilmesi amacıyla, tüm cep telefonu operatörleri ile işbirliği protokolü imzaladı.

Adliyelerde görevli UYAP kullanıcı personelin dosya üzerindeki işlem sırasında, abone olan herkesin cep telefonlarına, dosyanın durumu hakkında otomatik olarak bilgi veriliyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, �Vatandaşlarımız daha ayrıntılı bilgiyi www.trabzon.adalet.gov.tr adresinden alabilirler. Cumhuriyet Başsavcılığımızın giriş katında konu ile ilgili Adalet Bakanlığı tarafından özel hazırlanan renkli broşürler ve el ilanları asılarak vatandaşların bilgilendirilmesi sağlanmıştır� denildi.

İlgililer, �UYAP'ın vatandaşlarımıza sağlamış olduğu en büyük hizmetlerden biriyse 4060 kısa mesaj servisidir. Halkımızın ve Avukatların kendisi ile ilgili tüm adli işlemlerden bir kısa mesaj ile anında haberdar olabiliyor. Bu bilgilere ulaşmak için cep telefonundan tüm operatörler için 4060'a mesaj gönderilmesi yeterli. Hakkınızda açılmış bir dava var mı? (Hukuk, İdari Yargı, Ceza, icra gibi) Türkiye genelinde Adli sorularınıza yanıt verebilen, uyarı sistemine sahip ilk SMS servisidir. Abone olmak için : �TC KİMLİKNO ABONE� yazarak 4060'a gönderilmesi gerekiyor. Örnek Mesaj: 11111111111 ABONE� dediler.

Trabzon Adliyesi teknolojinin ürünlerinden olan UYAP SMS Bilgi Sistemi (Vatandaş Portalı) sayesinde, Adliyede dava dosyası olan vatandaşlar, Avukatlar ve diğer kurumlar, adliyeye gelmeden ve zaman harcamadan adli ve idari yargı birimlerinde işlerini, görülmekte olan dava dosyalarının belli başlı safahat bilgilerini (duruşma günleri, dosyanın Yargıtay'dan dönüp dönmediği gibi) görebilme şansına sahip olacak ve kolaylıkla takip edebilme imkanından yararlanacaklar.

 

Kaynak:

 Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 21:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73