banner72

Yazıcı'dan Sınır Kapısında İş Müjdesi ve Fırça !

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, 2011 yılında 3 bin kişiye iş imkanı sağlayacaklarına dair müjdeli haberi verdi.

Yazıcı'dan Sınır Kapısında İş Müjdesi ve Fırça !

DEVLET Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye'nin Kafkaslara açılan Artvin'in Hopa İlçesi'ndeki Sarp Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulundu. Yazıcı, girdiği bir gişede istediği bilgisayar dökümünü veremeyen Sarp Gümrük Muhafaza Müdürü Hüseyin Birdal'a çıkıştı.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, bu sabah seçim bölgesi Rize'den Artvin'in Hopa İlçesi'ndeki Sarp Sınır Kapısı'na geldi. Burada Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, Hopa Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Ömer Ersoy, Sarp Gümrük ve Muhafaza Müdürü Hüseyin Birdal ile bazı bürokratlar ve partililer tarafından karşılanan Bakan Yazıcı, uzun karşılama kuyruğundakilerle tek tek el sıkıştı. Geniş güvenlik önlemleri alınan Sarp Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulunan Bakan Yazıcı, daha sonra yürüyerek Gürcistan tarafına geçti. Burada Gürcistanlı gümrük yetkilileri tarafından karşılanan Bakan Yazıcı, uzakta kendisini bekleyen bir Gürcü görevliye, "Alo, gel gelö diye seslendi. Yazıcı, yanına gelen Gürcistanlı gümrük yetkilisine "Merhaba nasılsın? Uyuyor muydun? dedikten sonra tercüman aracılığı ile bilgiler aldı.

MÜDÜRE FIRÇA

Bakan Yazıcı, incelemelerinin ardından yeniden Türkiye'ye giriş yaptı. Bu sırada bir gişeye giren Bakan Yazıcı, bilgisayar başına oturttuğu Sarp Gümrük Muhafaza Müdürü Hüseyin Birdal'dan 2010 ve 2011 yılına ait araç giriş istatistik bilgilerini istedi. Ancak istatistik bilgileri çıkarmakta zorlanan Birdal'a Bakan Yazıcı, yol gösterdi. Talimatları ile müdürü yönlendiren Bakan Yazıcı, buna rağmen istediği cevapları alamayınca sinirlendi. Bilgisayarın 2011 yılında ancak 4.5 aylık veri verebileceğini, ondan önceki verilerin görünemeyeceğini ifade eden Müdür Birdal'a çıkışan Yazıcı, ardından da bugün çıkış yapan Rize ve Artvin plakalı birkaç aracın daha önce hangi sıklıkla giriş çıkış yaptığının sorgulanmasını istedi. Müdür Birdal'ın ekranda listeyi bulamayınca dışardaki görevlilerden araç plakası istemesi üzerine sinirlenen Bakan Hayati Yazıcı, "Ekranda giriş çıkış yapan araçların listesi yok mu? Adama niye soruyorsun?" diye çıkışını sürdürdü. Daha sonra koltuktan kalkan müdürün yerine oturan memur Bakan'ın istediği araç listesini buldu. Cevabını alan Bakan Yazıcı, daha sonra gişeden ayrıldı.

2011'DE GÜMRÜKLERDE 3 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Sarp Gümrük Muhafaza Müdürlüğü'nde basın toplantısı düzenleyen Bakan Yazıcı, Sarp Sınır Kapısı'nın İpek Yolu güzergahı açısından önemli olduğunu söyledi. Türkiye'nin komşuları ile sınır kapılarını ortak gümrük kapısı şeklinde yapıp işletmek suretiyle yeni bir model çalışması içinde olduğunu ifade eden Bakan Yazıcı, şöyle devam etti: "Gürcistan ile bu kapının ortak kullanılması için protokol imzaladık. Ama kapıları aynı zamanlarda modernize edemedik. Tam olarak uygulanmaya başlandığında yaya geçişlerindeki sorunları aşacağız. Kimlikle geçiş için çalışmalarımız sürüyor. Pek çok komşumuzla vizeyi kaldırdık. Bunun bir adım ötesi kimlikle geçiş. Bununla ilgili henüz yazılı formulasyon olmadı. Ama çalışmalar sürüyor.

Bakan Yazıcı, sınır kapılarını önemsediklerini, ancak yeni kapılar açılmasının yeni personel istihdam edilmesi anlamına geldiğini belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bunun ne getirip ne götüreceği belirlenir. Parlamentodan çıkartılan Torba Yasa kapsamında gümrüklere 2 bin kişilik kadro aldık. Emekli olanların yarısı kadar da kadro alabiliyoruz. Böylece 2011'de gümrüklerde 3 bine yakın kişiyi istihdam edebileceğiz. Ama bu kişilerin eğitimi önem taşıyor.ö

TUTUKLU 11 TÜRK DAHA SERBEST BIRAKILDI

Bu arada Kemalpaşa beldesinde ticaretin azalmasıyla ilgili bir soruya da Bakan Yazıcı şu cevabı verdi: "Trabzon'da Kemalpaşa'da ticaretin azalması konusunda görüşmelerimiz oldu. Acara Başbakanı ile görüştük Türkiye'den tutuklu olanlar konusunu da paylaştık. Dün 11 kişi daha bırakıldı. İlişkilerimiz iyi düzeyde. İnsanların ticaret yapması önemli. Ama çağdaş yönetim anlayışının gereği olarak ticaretin kayıtlı olması lazım. Bu da herkesin vergi yükümlülüğünü yerine getirmesi anlamına gelir. Acara Başbakanı ticari aktiviteyi geliştirmek istediklerini, sona erdirmek gibi bir niyetleri olmadığını ancak düzene konulmasını istediklerini söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2011, 22:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73