banner72

Yukarı Durak Gençliği Muhtarlık Kavgası İstemiyor

Rize'nin Ardeşen ilçesine bağlı Yukarıdurak köyü gençleri köyde yaşanan muhtarlık kavgalarına son vermek için çalışmalara başladı.

Yukarı Durak Gençliği Muhtarlık Kavgası İstemiyor

Murat Cengiz’in Haberi…
Ardeşen'e 25 km uzaklıkta bulunan Yukarıdurak köyü, tarihi en eski ve yüzölçümü bakımından ise en büyük köyüdür. Nüfusu ise 2 binin üzerinde.  İlçede faaliyet gösteren esnafların çoğunluğunu Yukarıdurak köylüleri oluşturmaktadır. Köyde mahalleler ve akrabalar arası çatışmalar ise muhtarlık seçimlerinde hep ön plana çıkmakta. 2009 mart yerel seçimlerinde muhtar seçilen Ahmet Tartar'ın, köyde ikametinin bulunmadığı tespit edilince, seçimlerden 3 ay sonra yönetimden düşürüldü. Muhtarlık mühürü azalara teslim edildi fakat, onlardan da bir kaçının ikametinin köyde olmadığı anlaşıldı. Bu durum üzerine mühür, Ardeşen kaymakamı Cemil Kılıç tarafından aza Turan Yılmaz'a teslim edildi.

    Köyde yaşanan yersiz kavgalar ve yönetim boşlukları yüzünden köye gerekli hizmet alınamıyor. Köyün Ardeşen'e ve çevre köylere bağlantı yolları ihtiyaca cevap verebilir durumda değil. Sekiz yıldır geleneksel olarak tertip edilen  sırtyayla festivalleriyle de ismini duyuran Yukarıdurak köyü, bölge halkının geniş katılımıyla, coşkuyu yaşarken köy yollarında yaşanan trafik kazalarının üzüntüsünü birlikte yaşamakta.

http://img715.imageshack.us/img715/5603/rizeardyukardurak.jpg


    Yukarıdurak köyünde yaşanan bu tatsızlıklara son vermek isteyen gençler, çalışmalara başladı. Yukarıdurak köyünde 7 mart 2010 da yeniden yapılacak olan muhtarlık seçiminde, köyde herkesçe kabul gören bir adayı muhtar seçerek, kavgaların önüne geçmeyi hedefliyor. Yukarıdurak'lı gençler, kurmuş oldukları Yukatur-Der derneğiyle de çalışmalarını destekliyor. Bayanlı-erkekli 3 yüz üyesiyle eğitim-öğretim, turizm ve sosyokültürel etkinlik alanlarında bir çok faaliyetin altına imzasını atan dernek, şimdi de köy yönetiminde çoğunluğu sağlayarak, köyde demokratik yaşantıyı sağlama amacında. Köyde farklı mahalle ve akrabalardan oluşan gençler birbirleriyle çok iyi anlaşıyorlar. Dernek çatısı altında birlik ve beraberlik çağrıları da büyüklerine örnek teşkil edecek safhada.
    Yukatur-Der Gençlik Kolları başkanı Ali Kuru, köyde başlattıkları birlik ve baraberlik hareketini şöyle ifade ediyor: Köyümüzde uzun zamandır yaşanan tatsızlıklara gençler olarak çok üzülmekteyiz. Köyde birlik ve beraberliği sağlayarak güzel şeyler yapmak istiyoruz. Muhtarlık seçimleri, her seçim döneminde başımızı ağrıtıyor. Sen-ben kavgalarının da dozajı her geçen gün biraz daha artıyor. İlkönce yönetimde birliği sağlayarak köy idaresini güçlendireceğiz. Yapılan seçimlerin ardından resmi kurumlarla daha çok irtibatlaşarak köye yönelik hizmetlerin artırılmasını sağlayacağız. Köyde turizm ve yayla şenliklerini canlandırarak, köy dışına yapılan göçün önüne geçeceğiz. Köyde sönük durumda bulunan eğitim-öğretim hizmetlerini de imkanlarını genişleterek canlandıracağız. Ülkemizdeki genç arkadaşlarımıza da bir sözüm olacak, birlik ve beraberlik hepinizin ortak paydası olsun. Çalışmalarımızdan dolayı ''sizler daha dünkü çocuksunuz'' diyen büyüklerimizi de destek olmaya çağırıyoruz dedi. 

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2010, 21:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73