banner72

Zigana Dağında Ölen Dağcılar Anıldı

Anma Yürüyüşüne, Ölen Dağcıların Yakınları İle 36 İlden 136 Dağcı Katıldı

Zigana Dağında Ölen Dağcılar Anıldı

Gümüşhane'nin Torul ilçesindeki Zigana Dağı'nda geçen yıl 25 Ocakta çığ düşmesi sonucu yaşamını yitiren 10 dağcı için Trabzon'da anma töreni düzenlendi.

Türkiye Dağcılık Federasyonunca organize edilen anma yürüyüşüne, çığda ölen dağcıların yakınlarının yanı sıra Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürü Şerif Özgür ile 36 ilden 136 dağcı katıldı.

 

 Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü binası önünde toplanan grup, Türk bayrağı ve ''Kalbimizdesiniz' yazılı pankart eşliğinde Atatürk Alanı'ndaki Meydan Parkı'na kadar yürüdü.

Atatürk Anıtı'na Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca ve Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü (TEDAK) Başkanı Melih Tankutay tarafından çelenk konuldu. Saygı duruşunun ardından Trabzon Belediyesi bando takımı eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Karaca, burada yaptığı konuşmada, geçen yıl 25 Ocakta bir grup doğaseverin hafta sonları yaptıkları mutat yürüyüşlerden birini gerçekleştirdikleri sırada beklenmedik, umulmadık bir yerde çığ felaketinde yaşamlarını yitirdiklerini hatırlattı.

 

 Zigana'da hayatlarını kaybeden dağcıları anmak için federasyon olarak bu yıl eğitim faaliyetlerinden birini Zigana Dağı'nda yapmaya karar verdiklerini ifade eden Karaca, ''Yapılacak anma törenlerine ve anıtların açılışına katılacağız. Acımız çok büyük. Aradan 1 yıl geçti, yakınlarının çektiği açıyı çok iyi anlıyoruz. Dağcılarımızı anmak için 36 ilden dağcılarımız buraya geldi. Onlara çok teşekkür ediyorum'' dedi.

 

 Karaca, kendilerine düşen görevin bu ülkeye hizmet verenleri unutturmamak olduğunu vurgulayarak, ''Bu arkadaşlarımız gerçekten Trabzon'a, ülkemize hizmet veriyorlardı. Trabzon'un dağını, taşını, gölünü, obasını tanıtmaya gayret ediyorlardı. Yoksa onların hiçbir tanesinin başka şeylere ihtiyacı yoktu'' diye konuştu.

 

 Konuşmaların ardından Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun da katıldığı etkinlik, dağcıların anıt önünde hatıra fotoğrafı çektirmesi ile sona erdi.     

 

     -''ÖLENLERİN HEPSİ KIZIMIZ, ARKADAŞIMIZ, KARDEŞİMİZDİ''-     

 

 Anma törenine katılan ölen dağcılardan Özlem Timurcuoğlu'nun babası Türker Timurcuoğlu, gazetecilerin sorusu üzerine gözyaşları arasında kızının yokluğuna alışmanın çok zor olduğunu belirterek, ''İçimiz acıyor, Özlem'i unutmak mümkün değil. Hepimizin içi ateş gibi yanıyor. Ciğerlerimizin bir parçası koptu. Ölenlerin hepsi kızımız, arkadaşımız, kardeşimizdi'' dedi.

 

 Ölen dağcılardan Hasan Ali İsaoğlu'nun yeğeni Halit İsaoğlu ise ölen dağcıların hepsini rahmetle andıklarını ifade ederek, ''Hepsi bizim şehitlerimiz. Amcamızı biz bir gün dahi unutmadık, yerleri cennet olsun. Allah böyle acıyı tekrar bu camiaya yaşatmasın'' diye konuştu.

 

 Yürüyüşe katılan Doğu Karadeniz Doğa Sporları Kulübü (DOKADAK) Başkanı Sabri Aslışen ise etkinliğe dağcıların acısını paylaşmak amacıyla katıldıklarını anlatarak, ''Dağcı dostlarımızı anmak amacıyla buradayız. İnşallah böyle bir elim kaza bir daha yaşanmaz. Bütün dağcılık camiasının başı sağ olsun'' dedi.

 

 Anma törenine katılan dağcılar, daha sonra araçlarla Zigana Dağı'na hareket etti.

Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Zigana Dağı'nda geçen yıl 25 Ocak'ta yürüyüşe çıkan TEDAK üyesi 17 kişi, çığ altında kalmıştı. Olayda Burçak Sevim, Davut Akdeniz, Erhan Terzi, Özlem Timurcuoğlu, Hüseyin Karaosmanoğlu, Gülhanım Piyale, Yasemin Aktaş, Hasan Ali İsaoğlu, Dursun İnan ve Hüsniye Sarıbıyık, hayatını kaybetmişti.


Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2010, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73