banner72

Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanı Bursalı: Saat Ücretlerine Aylık 150 TL’lik Bir Kazanım Sağladık

Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanı Hasan Fehmi Bursalı, Çaykur ve sendikal tarihinde bir ilki gerçekleştirdiklerini ve yeni başlayacak işçiler de dahil tüm işçilerin saat ücretlerine aylık 150 TL’lik bir kazanım sağladıklarını söyledi.

Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanı Bursalı: Saat Ücretlerine Aylık 150 TL’lik Bir Kazanım Sağladık

Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanı Hasan Fehmi Bursalı, Çaykur mevsimlik işçileri için büyük önem arz eden açıklamada bulundu.

Bursalı, yaptığı yazılı açıklamada, Çaykur’da skala düzenine geçilmesini başardıklarına vurgu yaparak bu yönde yapılan ek çerçeve protokol anlaşmasıyla Çaykur ve sendikal tarihinde bir ilki gerçekleştirdiklerini ve yeni başlayacak işçiler de dahil tüm işçilerin saat ücretlerine aylık 150 TL’lik bir kazanım sağladıklarını söyledi. Bursalı, bu kazanımın saat ücretlerine yansıması dolayısıyla da gece çalışmalarına, bayram çalışmalarına ve ikramiyelere de katkısı olacağını ifade ederek, “Öz Gıda-İş Sendikası Genel Merkezi ve Rize Şubemizin yoğun mücadelesi sonucunda 2019-2020 Toplu İş Sözleşmesine konulan 01.01.2020 tarihinden itibaren 'Çaykur Skala düzenine geçecektir' maddesine istinaden, Hak-İş Konfederasyonumuzun desteğiyle Öz Gıda-İş Sendikamızın öncülüğünde, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ve TUHİS ile imzaladığımız (Çaykur ve Sendikal tarihinde ilk) ek çerçeve protokol anlaşmasıyla tüm işçilerimizi kapsayacak (2020 yılı içerisinde yeni işbaşı yapacak olan emekçi kardeşlerimiz de dahil), saat ücretlerimize eşit bir şekilde yansıyacak aylık 150 TL’lik bir kazanım elde ettik. Bu kazanımın saat ücretlerine yansıması, 0,67 krş olacağından gece çalışmalarına, bayram çalışmalarına ve ikramiyelerimize de katkısı olacaktır. Bu protokolün Sendikamız ve emekçi kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

Bursalı, “Bugüne kadar ki Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerini Bakanlığın yetkili kıldığı Kamu-İş Sendikası ile gerçekleştiriyorduk. Kamu-İş kapatılıp TİS görüşmelerindeki yetkiyi Bakanlığımız TUHİS’e vermiştir. TUHİS’in Genel Kurulunun yapılması bu zamana denk geldiğinden dolayı ek çerçeve protokolü anlaşmamızın gecikmesine sebebiyet vermiştir. Bu nedenlerden dolayı imza altına almış olduğumuz TİS 01.03.2020 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüsü ile Dünyada ve Ülkemizde olağan üstü bir mücadelenin verildiği şu günlerde Çalışma Bakanlığımızın daha önce vermiş oldukları sözü yerine getirmiş olmaları bizi son derece memnun etmiştir. Bizler de emekçi kardeşlerimize vermiş olduğumuz sözü yerine getirmiş olmanın haklı onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

Bursalı, kazanımlar dolayısıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk başta olmak üzere ilgili kişilere yönelik yaptığı teşekkür açıklamasında ise, “Bu sevincimize ve mutluluğumuza katkı sağlayan başta; Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk hanımefendiye, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcımız ve Öz Gıda-İş Sendikası Genel Başkanımız Mehmet Şahin’e, Eski bakanımız, Akparti Genel Başkan Yardımcımız ve Milletvekilimiz Hayati Yazıcı’ya, Eski bakanımız ve Milletvekilimiz Osman Aşkın Bak’a, Ak Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcımız ve Milletvekilimiz Muhammet Avcı’ya, Ak Parti Rize İl Başkanımız İshak Alim’e, Siyasilerimize, Öz Gıda-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcılarımız Tevfik Ali Hançeroğlu, Sultan Murat Karadağ, Halil Çukutli ve Abdulhalik Damar’a, Çaykur Genel Müdürümüz Yusuf Ziya Alim’e, ter türlü mücadelemizde yanımızda yer alan, bu mücadelede en önde olan, desteğini esirgemeyen Temsilcilerimize Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanlığı adına teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Alın teriyle üreten, evine helal rızık götüren ve Milletimizin haklı davasında yanında yer alan Çaykur Bölge Çalışanlarımızın daha çok güzelliklere layık olduğu düşüncesiyle hareket edip var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Çaykur bölge çalışan kardeşlerimizle daha sağlıklı günlerde birlikte olmayı Rabbim nasip eyler İnşallah. Allah Memleketimizi ve bütün insanlığı her tür salgın hastalıklardan, afetlerden, musibetlerden ve belalardan korusun, kollasın, muhafaza eylesin.” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73