banner72

Rize'de Gıda denetimleri Devam Ediyor

Rize Tarım ve Orman müdürlüğü öncülüğünde Market,Fırın,Manav gibi işletmelerde aralıksız denetlemeler devam ediyor.

Rize'de Gıda denetimleri Devam Ediyor

Haber: Doğancan İlek (OlayRize.com)

Rize Tarım ve Orman müdürlüğünden yapılan açıklamada: “İl Müdürlüğümüzce Pandemi ilan edilen Koronavirüs salgını sebebiyle gıda işletmelerinde bir dizi tedbirler alınırken, İlimizde bulunan gıda işletmeleri hijyen tedbirleri konusunda aralıksız olarak denetlenip, tedbirlere uyulup uyulmadığı da kontrol ediliyor. Bu kapsamda "BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYE" sloganıyla güvenilir gıdanın tüketicilere ulaştırılması ve virüsün yayılmasının engellenmesi amacıyla hijyen tedbirleri bu dönemde daha da yoğunlaştırılarak işletmeler denetlenip, bilgilendirilmektedir.” Denildi.

Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde İl Müdürlüğü kontrolörlerince kişisel hijyen ve güvenlik önlemleri alınarak Rize genelinde bulunan market, şarküteri, fırın ve unlu mamulleri işletmelerinin bilgilendirilme denetimlerinde, işletmelerin aldığı hijyen tedbirleri, açıkta bulunan ve istiflenen ürünler kontrol edilerek, reyon sorumlularının kılık kıyafet kurallarına uygunluğu kontrol edildi. İşletme yetkililerine de Koronavirüs Hastalığı için alınacak tedbirlerin yer aldığı "Koronavirüs Hastalığından Korunmak İçin Gıda İşletmelerinde 10 Altın Kural" konulu broşürler dağıtıldı. Piyasaya arz edilen ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışında ürünleri tüketicinin doğrudan alması engellenerek, ekmek ve ekmek çeşitlerinin gıda ile temasa uygun kâğıt veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunulması işletmelere anlatıldı.


Gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunarak, güvenilir gıda arzının sağlanmasının ve kamu adına, sağlıklı bir toplumun oluşturulmasında yürütülen faaliyetler kapsamında yapılan denetimler İlimiz genelinde hız kesmeden devam edecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73