banner72

Rize İl Sağlık Müdürlüğü'nden Kritik Uyarı: Acil Olmadıkça Hastaneye Gitmeyin!

Rize’de Kovid-19 vaka sayılarındaki artış nedeniyle hastanelerin kapasitesi zorlanmaya başladı. Rize İl Sağlık Müdürlüğü de bu nedenle hastaların zorunlu olmadıkça hastane poliklinikleri ile acillere gitmemelerini, aile hekimlerine başvurmalarını istedi.

Rize İl Sağlık Müdürlüğü'nden Kritik Uyarı: Acil Olmadıkça Hastaneye Gitmeyin!

Tüm Dünyanın mücadele verdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı Rize’de hastalığın ilk görüldüğü andan bugüne kadar en yüksek vaka sayılarına ulaşılması ve vaka sayılarının günlük 500’e yanaşması nedeniyle hastanelerin kapasitesi zorlanmaya başladı. Salgınla mücadelede maske ve mesafe kurallarına dikkat edilmesi ve sağlık çalışanlarına yardımcı olunması yönünde vatandaşlara her defasında uyarılarda bulunan Rize İl Sağlık Müdürlüğü, vaka sayılarının kentteki hastane kapasitelerini zorlayacak şekilde artış göstermesi nedeniyle vatandaşlara gerekmedikçe, ertelenebilir hastalıkları varsa hastanelere gitmemeleri ve aile hekimlerinden sağlık hizmetini almaları uyarısında bulundu.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, virüsün yayılım hızının durdurulması ve etkileşimi azaltmak amacıyla sağlık çalışanlarının yoğun mücadele içerisine girdikleri ifade edilerek, "Üstlendikleri büyük sorumluluğun bilinciyle hiçbir sağlık çalışanımız dün olduğu gibi bugünde asla yorgunluk ve yılgınlık belirtisi göstermemektedir. Özellikle son birkaç gündür hızla artan vaka sayıları ve beraberinde hastalığın ağır seyrettiği hastalarımızın da artmasıyla hastanelerimizde iş yükü çok artmış ve kapasitemiz zorlanır hale gelmiştir. Hastanelerimizde mevcut yoğun bakım kapasitemizi maksimuma çıkardık. Olası daha zor günler için yoğun bakıma dönüştürülebilecek tüm alanları planlayıp, bunun için de gerekli olan tıbbi cihaz ve ekipmanın tedarik ettik ve etmeye devam ediyoruz. Hastanede yatarak tedavi görmek zorunda kalan hasta sayımız arttıkça başka servisleri, korona servisine dönüştürmek zorunda kalıyoruz. Böylece hastaneye yatmak zorunda kalan hiçbir vatandaşımızın yatak bulmakta sıkıntı yaşamaması için var gücümüzle mücadele ediyoruz. Ancak unutmamalıdır ki korona servisine çevirdiğimiz her bir servis tedavisine orda ihtiyaç duyan kovid dışı diğer hastalarımızın mağduriyeti anlamına gelmektedir. Kapasitelerimizin zorlandığı bu sıkıntılı günlerde kıymetli vatandaşlarımızdan bizlere çok daha fazla yardımcı olmalarını istiyoruz. Lütfen zorunlu olmadıkça hastane polikliniklerimize ve acillerimize başvurmayalım. Hali hazırda ilimiz genelinde çok kıymetli ve deneyimli aile hekimlerimiz var. Mümkünse ihtiyacımız olan sağlık hizmetini bu hekimlerimizden karşılayalım. Böylece hem bizden çok daha fazla hastaneye ihtiyaç duyan insanlarımıza yardım etmiş, hem de sağlık personelimizin üstündeki yükü kendi adımıza azaltarak onlara büyük bir iyilik etmiş oluruz. Bu durum koronaya yakalanma açısından riskli ortamlar olan hastanelerimizden uzak durmak suretiyle kendimizi enfeksiyondan korumak açısından da önemlidir." ifadelerine yer verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73