banner72

ABD'de Trump krizi! İsyan ettiler

ABD'de Trump yönetiminin ithal ürünlere getirdiği ilave gümrük tarifelerinin Kaliforniya eyaletinde orman yangınlarında hasar gören konutların yeniden inşa maliyetini arttıracağı bildirildi.

ABD'de Trump krizi! İsyan ettiler

Kaliforniya İnşaat Sanayi Birliği Başkanı Dan Dunmoyer, ithal kereste  ve diğer inşaat malzemelerine getirilen ilave gümrük tarifelerinin ortalama konut  inşa maliyetini 20 bin dolar artırdığını belirtti.

Kaliforniya geçen ay başından bu yana ardı ardına patlak veren orman  yangınlarıyla baş etmeye çalışıyor.

Bu yangınların en büyükleri olan, güneydeki Ventura ve Santa Barbara  şehirlerini etkileyen Thomas yangınında yaklaşık bin konut, kuzeydeki Mendocino  ve Lake County bölgelerini etkileyen Mendocino Kompleks Yangını'nda yaklaşık bin  500 konut, kuzeydeki Shasta-Trinity Ulusal Ormanı'nda başlatan ve Redding şehri  çevresini etkileyen Carr Yangını'nda yaklaşık bin 600 konut hasar görmüştü.

Bu durumda yalnızca 3 büyük yangının yol açtığı yeniden inşa  maliyetinin 100 milyon dolara yaklaşacağı tahmin ediliyor.

Bu arada eyalette hala devam eden yangının 16 bin haneyi tehdit ettiği  ve bu sebeple yaklaşık 25 bin nüfus için tahliye emirleri çıkarıldığı bildirildi.

Trump yönetimi, son birkaç ay için ABD'ye ticarette "adil  davranmadığını" öne sürdüğü ülkelerden ithal edilen başta çelik ve alüminyum  olmak üzere çok sayıda ürün için ilave gümrük tarifeleri açıklamıştı.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 02:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73