banner72

Sağlık Müdürü Cengiz Kalkan'dan Antidepresan Uyarısı

Sağlık Müdürü Cengiz Kalkan’dan antidepresan uyarısı Gelişigüzel kullanılan ilaçlar kişinin kendi canına kıyabilecek durumlara getirebiliyorEDİRNE - Edirne Sağlık Müdürü Dr..

Sağlık Müdürü Cengiz Kalkan'dan Antidepresan Uyarısı
Sağlık Müdürü Cengiz Kalkan'dan antidepresan uyarısı"Gelişigüzel kullanılan ilaçlar kişinin kendi canına kıyabilecek durumlara getirebiliyor"

EDİRNE - Edirne Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, gelişi güzel kullanılan ve gelişi güzel bırakılan antidepresan haplarının, hastanın canına kıyabilecek sonuçlara neden olabildiğini açıkladı. Kalkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Antidepresan ilaçlar doğru seçilmemesi halinde kişide kontrol edilemeyen hastalıklar zirveye çıkarılabiliyor. Allah korusun kişinin kendi canına kıymasıyla sonuçlanabilecek yanlışlıklara yol açıyor" dedi.Kalkan, ilacın bilimsel tanımına değinerek, "Antidepresan haplarında öncelikle psikiyatrist gözetiminden geçtikten sonra kullanmayı doğru buluyoruz. Gelişi güzel 'Bana iyi geldi, sana da iyi gelir.' Mantığıyla bir psikolojik rahatsızlığın tedavisi ve tespiti mümkün olamaz. İlacın tanımı dozu azaltılmış en uygun hale getirilmiş zehir demektir. İlaçları kullanmak bu kadar kolay algılanılmamalı. Bu algıyı tersine çevirmeliyiz" şeklinde konuştu.Antidepresan kullanımında sahada büyük bir savurganlık gözlemlendiğinin altını çizen Kalkan, Bu konu ciddiye alınmalı. Ne kadar sürede ne kadar dozda hangi ilacın seçilmesi gerektiğini doktor arkadaşlarımız çabalıyorlar, bunun uzmanlık eğitimini alıyorlar. Sahada tecrübe ediyorlar. Yüksek bilinçle kullanılması hastalarımıza öneriliyor. Ama gözlemlediğimiz şu, gelişi güzel kullanılıyor, gelişi güzel bırakılıyor. Bırakıldığında da ribaunt etki dediğimiz kontrolü zor etkilerle karşılaşılıyor. Bu ilaçlar doğru seçilmemesi halinde kişide kontrol edilemeyen hastalıklar zirveye çıkarılabiliyor. Allah korusun kişinin kendi canına kıymasıyla sonuçlanabilecek yanlışlıklara yol açıyor" diye konuştu.

Kaynak: HABERLER.COM

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73